phoenix-mars-puda-vzorek__192x128_.jpgSonda Phoenix amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevila ve vzorcích půdy z Marsu důkazy dávné přítomnosti vody. Vůbec poprvé tu také zaznamenala padající sníh, oznámili v pondělí vědci, které cituje agentura AP.

Laser na palubě Phoenixu před časem zaznamenal sníh padající z mraků ve výšce asi čtyři kilometry nad místem, které sonda zkoumá. Sníh zmizel, než dopadl na povrch.

"Nic takového jsme na Marsu neviděli," řekl Jim Whiteway z York University v Torontu, který vede meteorologický výzkum na Marsu. "Zkusíme se nyní zaměřit na zjišťování, zda sníh vůbec může dopadnout na povrch planety."

Dávná přítomnost vody

Testy půdy odhalily přítomnost dvou minerálů, o nichž je známo, že se tvoří v tekuté vodě. Vědci je identifikovali jako plavenou křídu a fylosilikáty.

Více o misi Phoenix a zkoumání Marsu

Phoenix přistál na Marsu 25. května a jeho plánovaná životnost byla tři měsíce. Sonda je ale zatím dostatečně funkční, a tak NASA koncem července oznámil, že prodlužuje misi Phoenixu do konce září. Jejím úkolem je zjistit, zda se na Marsu někdy nacházela voda jako klíčový předpoklad jednoduchých forem života na této planetě, a zda na ní existuje, nebo někdy existoval život, byť i ve formě mikrobů.

Podle dílčích poznatků mohla být čtvrtá planeta sluneční soustavy dostatečně vlhká a teplá asi miliardu let, poté se ale podmínky pro život začaly zhoršovat. Nynější Mars je studený a suchý.

Podle vědců mise Phoenixu zatím prokázala, že marsovská půda je zásaditější, než se očekávalo, a objevují se v ní stopy hořčíku, sodíku, draslíku a dalších prvků. Poznatky zprostředkované sondou Phoenix označili za "obrovský krok kupředu".